29,99 zł
Rurki antykolkowe wykorzystywane są jako pomoc przy problemach z kolką u niemowląt. To łagodne zaburzenie układu pokarmowego, które dotyka dzieci od 3. tygodnia do 6. miesiąca życia. Polega na tym, że dziecko nie potrafi pozbyć się z organizmu gazów, przez co odczuwa bóle brzucha. Towarzyszą temu napady płaczu i rozdrażnienie, które może trwać nawet kilka godzin dziennie.
Rurki antykolkowe dla niemowląt.
Rurki antykolkowe są często stosowane jako metoda leczenia kolki u niemowląt. Kolka niemowlęca, nazywana również bólem brzucha, to bardzo częsty problem, który dotyka wiele noworodków. Polega na nagłym, silnym bólu brzucha, który pojawia się u niemowląt w wieku od 2 do 4 tygodni i może trwać do 3-4 miesięcy. Objawy kolki niemowlęcej to przede wszystkim płacz niemowlęcia, który trwa zwykle około 3 godzin dziennie, przez co najmniej 3 dni w tygodniu. Płacz jest zazwyczaj intensywny, a niemowlę może wydawać dźwięki podobne do krzyku. Dodatkowo, niemowlę może unosić nóżki do klatki piersiowej, mieć wzdęcia i problemy z wypróżnianiem. Rurki antykolkowe doodbytnicze mają na celu zmniejszenie bólu i dyskomfortu związanego z kolką. Rurki antykolkowe doodbytnicze dla niemowląt są cienkimi rurkami, zwykle wykonanymi z tworzywa sztucznego lub silikonu, które wstawia się do odbytu niemowlęcia. Ich działanie polega na tym, że pozwala na swobodny przepływ powietrza do jelita grubego, co zmniejsza nadmiar gazów i łagodzi ból związany z kolką.
Jak działają rurki antykolkowe dla niemowląt?
Rurki antykolkowe to jednorazowe miękkie i plastyczne rurki, które mają zaokrąglone zakończenie. Wykonane są z tworzywa sztucznego, które dopuszczone jest do kontaktu z dzieckiem i nie powoduje żadnych podrażnień. Dzięki swojej budowie są całkowicie bezpieczne. Służą do pobudzenia mięśnia odbytu, które od razu powoduje uwolnienie gazów. To niweluje ból brzucha i przynosi niemowlęciu ulgę.
Kateter rektalny dla niemowląt wprowadza się do odbytu dziecka na głębokość około 0,5 cm. To automatycznie powoduje poluźnienie mięśni i samoistne uwolnienie gazów.
Jak stosować kateter rektalny na kolkę?
Firmy medyczne, które produkują rurki antykolkowe dla niemowląt, załączają do nich szczegółowe ulotki. Każdorazowo należy bezwzględnie przeczytać ich treść.
Przed użyciem rurki należy rozmasować brzuszek dziecka. Dzięki temu nagromadzone gazy przesuną się w okolice odbytu. Jeśli to możliwe, warto także położyć dziecko na kilka minut w pozycji na brzuszku. To również usprawni perystaltykę jelit.
Kateter rektalny dla niemowląt należy wyjąć z jałowego opakowania tuż przed użyciem i jego końcówkę posmarować oliwką dla niemowląt. Podczas aplikacji rurki trzeba dziecko położyć wygodnie na plecach i delikatnie unieść jego nóżki. Kateter rektalny na kolkę należy delikatnie wprowadzić w odbyt dziecka. Niemalże od razu powinny pojawić się gazy. Zdarza się także, że dziecko oddaje wtedy stolec. Dlatego warto zabezpieczyć podłoże jednorazowym podkładem higienicznym.
Rurka antykolkowa może być stosowana jako doraźna metoda niwelująca ból brzucha u niemowląt. W sytuacji, gdy problemy dziecka narastają, należy bezwzględnie skonsultować się z pediatrą.