TEL: (33) 486 91 40   |   E-MAIL: SKLEP@ASPLANETA.PL

Dobór fotelika 0
Dobór fotelika

Dobór fotelika może sprawić kłopot niedoświadczonym rodzicom – noworodki szybko wyrastają ze swoich ubranek i nosidełek. Jak zaopatrzyć się w fotelik samochodowy, który będzie pasował do maluszka?

Główne rozróżnienie pomiędzy poszczególnymi grupami jakie przyjmuje się przy doborze fotelików to przedziały wagowe. Są to 3 grupy, które odpowiadają wadze niemowląt, maluchów i starszaków.

  1. Grupa I – od 0 do 18 kg
  2. Grupa II – od 9 do 25 kg
  3. Grupa III – od 15 do 36 kg

 

Przedziały pomiędzy poszczególnymi grupami zazębiają się. Nie ma jednej ogólnie ustalonej wagi, gdyż każdy maluszek jest inny.

Foteliki mogą być przystosowane do kilku grup jednocześnie lub do jednej konkretnej. Wybierając fotelik dla rosnącego niemowlaka, dobrym rozwiązaniem jest wybranie fotelika łączącego grupy I i II np. Caretero Combo lub nawet obejmujące grupę III Mundo i Mokki. Starszaki które nie mieszczą się na oparciach fotelików można sadzać w podstawkach fotelikowych np. Caretero Puma i Leo.

Dodatkowo, powyższe grupy można przyporządkować do wzrostu oraz wieku dziecka, poniższa tabela przedstawia wszystkie te atrybuty przyporządkowane do poszczególnych grup.

Caretero Fotelik Samochodowy Combo 0-25 kg Czarny

 

 

WAGA

WIEK

WZROST

GRUPA I

0 – 18 kg

0 – 15 miesięcy

40 – 83 cm

GRUPA II

9 – 25 kg

9 miesięcy – 6 lat

61 – 125 cm

GRUPA III

15 – 36 kg

3,5 roku – 12 lat

100 – 150 cm

 

Ważnym aspektem doboru fotelika jest ścisłe trzymanie się przedziałów wagowych dziecka – konstrukcje fotelików są tak zaprojektowane aby w razie kolizji odpowiednio zabezpieczyć pasażera o wskazanej przez normy bezpieczeństwa masie.

Podział wagowy przedstawiony powyżej jest stosowany do fotelików podlegających homologacji ECE R44/04. Inaczej określa się dopasowanie fotelika do pasażera, gdy zależy nam na foteliku z homologacją i-Size (UN R129).

Homologacja i-Size cechuje się podziałem w zależności od wzrostu dziecka. Przedziały wzrostowe minimalnie różnią się od tych przypisanych do fotelików opartych na homologacji R44/04.

Foteliki i-Size dla dziecka z grupy I to np. Caretero Rio, zaś dla starszaka Nimbus będzie odpowiednim fotelikiem do podróży.

Poniższa tabela przedstawia podział fotelików i-Size w zależności od grupy.

Caretero Fotelik Samochodowy Puma Isofix 15-36kg Grafitowy

 

 

WZROST

WIEK

WAGA

GRUPA I

40 – 85 cm

0 – 15 miesięcy

0 – 12 kg

GRUPA II

67 – 105 cm

15 miesięcy – 12 lat

9 – 35 kg

GRUPA III

100 – 135 cm

4 – 12 lat

15 – 36 kg

 

Ostatecznie wybór pomiędzy fotelikiem zgodnym z homologacją ECE R44/04 a takim z normą i-Size jest kwestią upodobań rodzica – foteliki z homologacją ECE R44/04 spełniają wymagania bezpieczeństwa na wysokim poziomie, jednak jeśli chce się zapewnić dziecku podróż w foteliku spełniającym najnowsze i najsurowsze normy bezpieczeństwa to i-Size będzie świetnym wyborem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl