Pierwsze dni z noworodkiem są bardzo emocjonujące, ale też wymagające. Młodym rodzicom sen z powiek spędza wiele nowych kwestii, a szczególnie karmienie dziecka. Nic w tym dziwnego – wbrew pozorom nie jest to prosta sztuka. Niezależnie od tego, w jaki sposób zamierzasz podawać dziecku mleko, musisz wiedzieć, jak robić to poprawnie i bezpiecznie dla malucha. W naszym dzisiejszym tekście znajdziesz cenne wskazówki dotyczące karmienia noworodka.
Jak karmić noworodka? Kilka najważniejszych zasad
Każdy rodzic chce dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Istotną częścią opieki nad pociechą jest właściwe jej karmienie. Niezależnie od rodzaju porodu, zalecenia dotyczące jedzenia są takie same dla każdego noworodka – należy podawać tylko mleko, do ukończenia co najmniej 6. miesiąca życia. Nie ma potrzeby uzupełniania diety o inny rodzaj pokarmów i nie trzeba go także dopajać. Odstępstwa od tych zasad mogą nastąpić jedynie na wyraźne zalecenie lekarza pediatry.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby noworodek do ukończenia pierwszych sześciu miesięcy życia był karmiony piersią. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Zdarza się, że mama przyjmuje leki, przy których nie można karmić naturalnie albo zwyczajnie nie chce tego robić. Bywa, że dziecko zbyt mało przybiera na wadze, pijąc jedynie mleko z piersi i należy je dokarmiać mlekiem modyfikowanym. Jak więc karmić noworodka? Młoda mama może wybrać, czy chce karmić dziecko piersią, czy butelką. W obu przypadkach należy jednak wiedzieć, jak robić to poprawnie.
Jak często karmić noworodka?
Najtrudniejsze, z czym zazwyczaj mierzą się młodzi rodzice, jest określenie, jak często karmić noworodka. Niezależnie od wybranego sposobu podawania mleka, zasada w karmieniu naturalnym i tym z użyciem butelki jest taka sama – dziecko powinno jeść tyle, ile chce.
Karmienie na żądanie może być nieco uciążliwe przez pierwszych kilka tygodni po porodzie, jeśli wybrałaś podawanie dziecku swojego pokarmu. Możesz odnieść wrażenie, że noworodek jest przy piersi niemal cały czas. Nie oznacza to, że dostarczasz mu za mało pokarmu – dzięki częstemu ssaniu piersi maluch pobudza i rozkręca laktację, aby produkcja mleka była wydajniejsza w przyszłości. W pierwszych tygodniach życia liczba karmień może wahać się między 8 a 12 na dobę, w tym 1 - 2 w nocy, w odstępach 2 - 3 godzin. Oczywiście nie jest to reguła – dzieci są różne. Niektóre najadają się szybciej, a inne spędzają czas przy piersi, ponieważ potrzebują bliskości mamy.
Jeśli zaś chodzi o karmienie butelką, to musisz wiedzieć, że w pierwszych tygodniach życia dziecka pokarm powinien być podawany przynajmniej 6 - 8 razy na dobę, co 3 - 4 godziny. Producenci mleka modyfikowanego zamieszczają na opakowaniach wskazówki dotyczące wielkości i liczby porcji. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku dziecko również może być karmione na żądanie.
Jak karmić noworodka piersią?
Efektywność karmienia piersią w dużej mierze zależy od jego techniki. To warunkuje też bezpieczeństwo malucha podczas jedzenia. Jak zatem karmić noworodka piersią? Istnieje kilka pozycji – dobierz odpowiednią do siebie i dziecka:
– pozycja leżąca lub półleżąca – nie obciąża mięśni mamy i jest wygodna dla maluszka,
– pozycja siedząca – inaczej klasyczna; warto zadbać o stabilne oparcie pleców i podparcie pod rękę, na której trzymasz dziecko,
– pozycja spod pachy – noworodek jest ułożony pod pachą w taki sposób, by brzuszkiem był zwrócony do mamy, która podtrzymuje dłonią jego głowę i szyję.
Niezależnie od wybranej techniki, pamiętaj, że ciało dziecka musi ściśle przylegać do Twojego ciała, a jego twarz powinna być zwrócona w stronę piersi, tak by nie przekręcało szyi. Ułóż malucha w taki sposób, by w każdej chwili mógł odchylić głowę od piersi.
Jak karmić noworodka butelką?
Choć wydawać by się mogło, że karmienie dziecka butelką jest proste, to nie znając podstawowych zasad, możesz robić to nieprawidłowo. Istotną kwestią jest wybranie właściwej butelki i smoczka z odpowiednim przepływem. Najważniejsza jest jednak technika. Prawidłowa pozycja malucha i butelki pozwala na kontrolę wypływu mleka i ułatwia połykanie. Jak karmić noworodka butelką? Otóż w tym przypadku dziecko powinno być ułożone nieco bardziej pionowo, a butelka – poziomo. Dzięki temu maluch ma szansę poradzić sobie z wypływającym pokarmem.
Jak karmić dziecko, żeby się nie zakrztusiło?
Niezależnie od sposobu karmienia, należy przeprowadzać je w taki sposób, by zniwelować ryzyko przypadkowego wypadku, takiego jak zachłyśnięcie. Jak karmić dziecko, żeby się nie zakrztusiło? Przestrzegaj poniższych zasad, niezależnie od metody karmienia.
1. Zapewnij odpowiednią pozycję – noworodek podczas picia nie może leżeć na płasko.
2. Nie karm w ruchu – nie podawaj dziecku jedzenia w wózku czy samochodzie – każda przypadkowa nierówność może spowodować zakrztuszenie.
3. Dbaj o stan akcesoriów do karmienia – unikaj przede wszystkim naderwanych smoczków w butelkach – przypadkowe zerwanie końcówki i połknięcie jej przez malucha może skończyć się nawet zadławieniem!
4. Nie zostawiaj dziecku butelki, kiedy zaśnie – pozostawienie smoczka od butelki w buzi malucha może spowodować zakrztuszenie się mlekiem.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak bezpiecznie karmić noworodka. Pamiętaj, by karmienie butelką odbywało się za pomocą bezpiecznych dla dziecka butelek i smoczków. Wybierz zatem produkty od renomowanych producentów – to gwarancja bezpieczeństwa. Wszystko, czego potrzebujesz do karmienia swojego noworodka, znajdziesz w naszym sklepie!