Niezależnie od tego, czy zdecydowałaś się na karmienie naturalne, czy za pomocą butelki, jednym z niezbędnych po urodzeniu dziecka akcesoriów jest laktator. Mimo że nauka korzystania z niego zajmie Ci trochę czasu, to zdecydowanie warto – pokarm mamy to najcenniejsze, co może otrzymać maluch. Jak używać laktatora? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze techniki odciągania pokarmu.
Czy laktator jest Ci potrzebny?
Wiele młodych mam ma dylemat, czy kupować laktator. Trzeba jednak wspomnieć, że nawet jeśli decydujesz się na karmienie naturalne, warto go mieć. Dlaczego? Przede wszystkim możesz borykać się z nadmiarem pokarmu, co w konsekwencji prowadzi do bólu piersi i znacznego pogorszenia Twojego samopoczucia. Z drugiej strony laktator okaże się przydatny także wtedy, gdy konieczne będzie pobudzenie produkcji mleka. Co prawda możesz skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, jednak musisz wziąć pod uwagę, że Twój maluch może nie poradzić sobie ze ssaniem. Odciąganie pokarmu pozwala na skuteczne rozwiązanie wielu problemów związanych z laktacją, ale daje także możliwość nakarmienia dziecka innym członkom rodziny. Najlepiej kupić laktator po porodzie. Dopiero wtedy będziesz miała okazję sprawdzić, czy naturalne karmienie jest dla Ciebie, czy jednak wolisz podać dziecku butelkę.
Laktator – jak go używać?
Rynek oferuje kilka typów laktatorów. Najogólniej dzieli się je na laktatory elektryczne i ręczne. Jak wybrać właściwy? Zaleca się zakup tego przyrządu po porodzie, ponieważ odpowiedni model dobiera się na podstawie potencjalnej częstotliwości korzystania z tego urządzenia. Oznacza to, że do sporadycznego stosowania wystarczy Ci laktator ręczny, natomiast do regularnego odciągania mleka najlepiej sprawdzi się laktator elektryczny. Jak używać obu modeli? Zasada działania będzie niemal identyczna w obu przypadkach.
Laktator elektryczny – jak używać takiego modelu?
Częste odciąganie pokarmu jest konieczne, jeśli chcesz karmić dziecko swoim mlekiem, jednak wolisz używać butelki. Wówczas niezbędny będzie laktator elektryczny. Jak używać go skutecznie? Przede wszystkim przed rozpoczęciem tego procesu przeczytaj instrukcję obsługi urządzenia. Następnie dokładnie umyj ręce i znajdź dla siebie wygodne miejsce. Odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym zacznij od najmniejszej możliwej siły ssania, którą stopniowo możesz zwiększać. Nie powinno to powodować żadnego bólu, jednak jeśli go odczuwasz, to oznacza to, że coś robisz nieprawidłowo. Pamiętaj, by odciągać pokarm z obu piersi naprzemiennie. Długość sesji jest kwestią indywidualną, z czasem jednak pokarm powinien spływać coraz szybciej.
Laktator ręczny – jak używać go prawidłowo?
Rzadka potrzeba odciągania pokarmu powinna skłonić Cię do tego, by wyposażyć się w laktator ręczny. Jak używać go prawidłowo? Jako, że zasada użytkowania wszelkiego rodzaju laktatorów jest podobna, to tak samo jak w przypadku modelu elektrycznego, zacznij od dokładnego umycia rąk. Na początku laktacji sesje odciągania mleka zapewne będą długie, dlatego usiądź wygodnie i się zrelaksuj. Przyłóż laktator do piersi w taki sposób, by objął sutek z całą otoczką. Laktatory ręczne mają niewielką rączkę, którą należy poruszać delikatnie. Sama poczujesz moment, w którym ruchy powinny być głębsze.
Dobrą metodą na pobudzenie przepływu pokarmu jest sprawdzona metoda 7-5-3. Polega ona na tym, by odciągać mleko naprzemiennie według schematu:
– prawa pierś – 7 minut,
– lewa pierś – 7 minut,
– prawa pierś – 5 minut,
– lewa pierś – 5 minut,
– prawa pierś – 3 minuty,
– lewa pierś – 3 minuty.
Pełna sesja trwa w tym przypadku 30 minut. Pamiętaj, żeby podczas odciągania mleka nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów. Stosowanie ręcznego laktatora powinno przypominać ssanie dziecka.
Jak wyparzyć laktator?
Stosowanie laktatorów wymaga szczególnej troski o higienę. Przed każdym użyciem umyj dokładnie ręce. Po zakończonej pracy laktatora należy go dokładnie wyczyścić. W tym celu rozmontuj części, które są wykonane z tworzywa i umyj całość w ciepłej wodzie z płynem. Należy również regularnie sterylizować urządzenie. Jak wyparzyć laktator? Przede wszystkim zapoznaj się ze wskazówkami producenta. Najczęściej jednak elementy, które zostały umyte, należy wyparzyć wrzątkiem w tradycyjnym garnku. Jeśli masz kuchenkę mikrofalową, możesz użyć specjalnej torebki i wykonać w niej sterylizację. Pamiętaj, by przeprowadzić ten zabieg przed pierwszym użyciem i minimum raz dziennie, nawet jeśli nie używasz laktatora codziennie.
Laktatory są przydatnymi urządzeniami, które docenisz w wielu codziennych sytuacjach. Zarówno modele elektryczne, jak i ręczne znajdziesz w ofercie naszego sklepu.