Chusta do noszenia noworodka – dlaczego warto?
W ostatnich latach chusta do noszenia dziecka w wieku niemowlęcym cieszy się niemałym zainteresowaniem. Popularność ta nie powinna nikogo dziwić – takie rozwiązanie oznacza liczne korzyści dla rodzica, dzięki czemu może on ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie w domu czy na mieście.
Przede wszystkim, chustowanie noworodka to sposób działania, który pozwala rodzicowi na szybkie i sprawne przemieszczanie się po mieście. Wiele budynków firmowych, centrów handlowych, szkół czy obiektów użyteczności publicznej posiada wjazdy przystosowane do wózków dziecięcych. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że chusta do noszenia niemowlaka pozwala na sprawne manewrowanie pomiędzy półkami sklepowymi czy poruszanie się po zatłoczonych korytarzach. Jest to korzyść, której nie sposób przecenić szczególnie w przypadku tych matek, które prowadzą na co dzień aktywny tryb życia.
Warto przy tym pamiętać, że chusta do noszenia dziecka to rozwiązanie, które ma wiele zalet również z punktu widzenia malucha. Niemowlę jest dzięki chuście przez cały czas bliżej matki – takie rozwiązanie daje mu podświadome poczucie bezpieczeństwa. W efekcie istnieje spora szansa, że dziecko będzie łagodniej reagować na różnego rodzaju bodźce z otoczenia. Przytulone do piersi matki dziecko rzadziej wybuchnie płaczem. Oprócz tego łatwiej może znosić ono ból i dyskomfort spowodowany przez kolkę niemowlęcą czy ząbkowanie, czyli naturalne etapy rozwoju dziecka w wieku niemowlęcym.
Last but not least, dziecko noszone w chuście znajduje się w półsiedzącej postawie, która dobrze przekłada się na funkcjonowanie oraz rozwoju kręgosłupa, bioder czy nóg.
Chustowanie noworodka – jakie są wady?
Jak widać, chustowanie noworodka to metoda, która oznacza wiele zalet dla dziecka oraz jego rodzica. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że należy liczyć się z pewnymi słabościami tego rozwiązania.
Choć chusty dla niemowląt uchodzą za rozwiązanie wygodne, trzeba liczyć się z tym, że ich długotrwałe stosowanie zwiększa ryzyko pojawienia się chorób. Używane przez dłuższy czas w nieodpowiedni sposób chusty dla niemowląt mogą spowodować takie schorzenia jak na przykład dysplazja stawu biodrowego czy nawet urazy kręgosłupa.
Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że choroby te zawsze wystąpią. Wręcz przeciwnie: można ich uniknąć, jeśli odpowiednio wykorzystuje się chustę. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby zawsze dokładnie przeczytać instrukcję przed użyciem tego rodzaju nosidła dla dziecka. Jeśli Twoje niemowlę ma jakiekolwiek problemy zdrowotne, które mogłyby być przeciwwskazaniem do noszenia chusty – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Oprócz tego chusta do noszenia noworodka może być po prostu niewygodna. Choć projektuje się je z myślą o komforcie dla rodzica, to długotrwałe obciążenie kręgosłupa rodzica nie jest niczym komfortowym. W związku z tym można zdecydować się na działanie kompromisowe, tzn. naprzemienne korzystanie z wózka dziecięcego oraz chusty.
Kolejną wadą chust jest to, że odpowiednie dopasowanie jej do potrzeb danego rodzica i dziecka może sprawić sporo trudności. Jeśli nosidło jest zbyt ciasne, może to spowodować ból pleców lub dyskomfort w ramionach i szyi. Z kolei w sytuacji, gdy chusta okaże się zbyt luźna, należy liczyć się ze znacznie poważniejszymi konsekwencji, czyli wyślizgnięciem się dziecka – jest to szczególnie groźne w przypadku niemowląt.
Jaka pierwsza chusta do noszenia dziecka będzie idealna?
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów chust do noszenia noworodków. Różnią się one między sobą nie tylko pod względem rozmiarów, ale także sposobu wiązania. Poniżej znajdziesz niektóre z typów:
-
ch. prosta – jest to wygodna metoda, ale – wbrew swojej nazwie – wymaga ona od rodzica pewnego doświadczenia w chustowaniu,
-
ch. kieszonka – zalecana w przypadku noworodków, które nie są jeszcze w stanie utrzymać główki w pionowej pozycji przez dłuższy czas,
-
ch. typu kangurek – jest ona przede wszystkim przewiewna.
Chustowanie noworodka – czy warto? Podsumowanie
Jeśli rozważasz użycie chusty do noszenia dziecka, ważne jest, aby przeanalizować zalety i wady takiego rozwiązania. Plusem jest to, że chusty mogą wzmacniać więź między rodzicem a dzieckiem, są wygodne i mogą pomóc złagodzić kolkę. Istnieją jednak również pewne potencjalne zagrożenia, o których należy pamiętać — mogą być niebezpieczne, jeśli są używane nieprawidłowo, i nie są dla wszystkich.
Czy w związku z tym używanie chusty do noszenia niemowlęcia to dobre rozwiązanie? Cóż, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie: wszystko zależy od preferencji i upodobań, a także stylu życia – chusta może okazać się cenną pomocą w sytuacji, gdy prowadzisz dynamiczny tryb życia. Ostatecznie to Ty musisz podjąć decyzję, czy chusta jest odpowiednia dla Twojego malucha.