TEL: (33) 486 91 40   |   E-MAIL: SKLEP@ASPLANETA.PL

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną dopasowaną do swoich potrzeb

4
Jak wybrać poduszkę ortopedyczną dopasowaną do swoich potrzeb

Żeby dobrać odpowiednią poduszkę ortopedyczną, najpierw należy wiedzieć, czym charakteryzuje się tego typu poduszka i dlaczego warto z niej korzystać. Większość z nas w codziennym życiu narzeka na bóle kręgosłupa szyjnego lub/i obręczy barkowej. Tego typu dolegliwości spowodowane są najczęściej nieprawidłową postawą podczas chodzenia, siedzenia, a szczególnie pracy przy komputerze. Korzystanie z tradycyjnych poduszek nie zapewnia nam ulgi w formie odciążenia, odpoczynku i regeneracji kręgosłupa w trakcie snu. Mięśnie kręgosłupa szyjnego i obręczy barkowej utrzymywane są wtedy w stanie ciągłego napięcia.

 

Poduszkę ortopedyczną można opisać najprościej jako specjalnie wyprofilowane podparcie, zapewniające prawidłowe ułożenie kręgosłupa szyjnego podczas snu. Poduszka ortopedyczna jest produktem przeznaczonym dla osób uskarżających się na takie dolegliwości, jak:

  • zespoły bólowe kręgosłupa,
  • zespoły przeciążeniowe kręgosłupa,
  • dyskopatię,
  • napięciowe oraz migrenowe bóle głowy,
  • zaburzenia snu;

a także dla osób chcących przeciwdziałać wystąpieniu u siebie wyżej wymienionych dolegliwości, zapewniając sobie przy tym zarówno zdrowy, jak i pełen komfortu sen.

Poduszki ortopedyczne SISSEL 

Czym się kierować, dobierając poduszkę ortopedyczną ?

Ocena budowy ciała: odpowiednie dobranie rozmiaru poduszki ortopedycznej

Wybierając wielkość poduszki ortopedycznej, powinniśmy zwrócić uwagę na typ budowy naszego ciała. Decydująca jest tutaj szerokość barków. Dla osób szerokich w barkach, charakteryzujących się postawną budową i dużą masą ciała, najbardziej odpowiednie będą poduszki największe, czyli o dużej wysokości, zwykle w granicach 13─15 cm. W takim wypadku dobrze dopasowanym modelem będzie poduszka Sissel Classic w rozmiarze L. Poduszka ta powinna być odpowiednia dla większości mężczyzn średniego wzrostu. 

Z kolei osobom węższym w barkach, charakteryzującym się drobniejszą budową i mniejszą masą ciała, zalecamy poduszki nieco niższe, o wysokości w granicach 10─11 cm. W takim wypadku dobrze dopasowana będzie poduszka Sissel Classic w rozmiarze M. Model ten odpowiedni jest dla większości kobiet średniego wzrostu.


Uniwersalnym rozwiązaniem jest natomiast poduszka o regulowanej wysokości. Kupując jedną poduszkę, zyskujemy wtedy możliwość regulowania jej rozmiaru w zależności od naszych potrzeb. Wyposażona jest ona w specjalną wkładkę, którą można wyjąć lub pozostawić w poszewce, dopasowując w ten sposób rozmiar w sposób bardziej spersonalizowany.
Przykładem poduszki z regulacją wysokości jest model SISSEL Plus.

Ocena wrażliwości oraz siły nacisku: wybór rodzaju wypełnienia poduszki ortopedycznej

Niemal wszystkie poduszki ortopedyczne wykonane są albo z pianki poliuretanowej, albo też z pianki typu visco-elastic (termoplastycznej). Obydwa te rodzaje materiałów to wypełnienia cechujące się najwyższą jakością i funkcjonalnością, dzięki czemu idealnie podpierają głowę i szyję podczas snu. Wyboru między tymi dwoma typami wypełnień należy dokonywać, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje oraz wrażliwość naszych tkanek.
Pianka poliuretanowa jest materiałem o doskonałych właściwościach wentylacyjnych. Jej dodatkową zaletą jest to, że – podobnie jak w wypadku wypełnień naturalnych – świetnie dopasowuje się do kształtu naszego ciała. Zachowuje jednak przy tym sprężystość i nie odkształca się w sposób trwały. Stanowi ona zatem doskonały wybór dla osób o większej potliwości okolic głowy i szyi, preferujących jednocześnie poduszki elastyczne i nieco twardsze.
Przykładem poduszki wykonanej z pianki poliuretanowej jest model SISSEL Plus.

SISSEL Szwedzka Poduszka Ortopedyczna Plus

Pianka termoplastyczna (typu visco-elastic) jest z kolei materiałem o właściwościach pozwalających na równomierne rozłożenie sił nacisku na poduszkę przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego stopnia podtrzymania szyi. Pianka ta reaguje na temperaturę ciała, dopasowując się dynamicznie do pozycji śpiącej osoby. Poduszki wysokiej jakości wykonane z pianki termoplastycznej zapewniają komfortowy wypoczynek, usuwając napięcie ramion i szyi. Przeznaczone są one dla osób o większej wrażliwości okolic szyi i głowy, dla których komfort snu zależy w większym stopniu od plastyczności poduszki, dopasowującej się do kształtu ciała.
Przykładem poduszki wykonanej z pianki termoplastycznej jest model SISSEL Soft

Dokonując zakupu poduszki ortopedycznej, nie zawsze jesteśmy do końca świadomi korzyści wynikających z jej używania. Poduszka ortopedyczna powinna stać się stałym elementem naszej higieny snu, nie tylko wówczas, gdy już cierpimy z powodu problemów zdrowotnych dotyczących naszego kręgosłupa, szyi czy głowy, lecz także wtedy, gdy takie dolegliwości jeszcze nas nie dotykają i chcemy profilaktycznie zadbać o zdrowie naszego kręgosłupa oraz komfort snu.

SISSEL Szwedzka Poduszka Ortopedyczna SOFT M

 

--  

O autorzeTomasz Adamczyk

Tomasz Adamczyk, mgr fizjoterapii ze specjalizacją w dziedzinie odnowy biologicznej i masażu.

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Menedżer sportu i turystyki, instruktor rekreacji specjalizujący się w nordic walkingu, joggingu, snowboardzie oraz kinezygerontoprofilaktyce (rekreacja ruchowa seniorów). Doradca w dziedzinie suplementacji diety w sporcie i rekreacji.

Komentarze do wpisu (4)

3 listopada 2015

Poduszkę Sissel-a mam od 5 m-c i nadal utrzymuje swój kształt co przy polskich poduszkach nie jest oczywiste. Co Szwecja to Szwecja :) Dla faceta polecam rozmiar L

4 listopada 2015

Kupiłam Sissela niedawno z powodu bolącego kręgosłupa w odcinku szyjnym. Po ok 3 tygodniach użytkowania odczuwam ogromną różnicę! Powoli zapominam co to ból! świetny produkt i warty zakupu!

4 listopada 2015

Po nasilających się bólach kręgosłupa szyjnego spowodowanych wielogodzinną pracą przy komputerze, postanowiłem zmienić zwykłą poduszkę na poduszkę ortopedyczną. Wypróbowałem kilka tańszych rozwiązań dostępnych w sklepach z materacami i w internecie, jednak dopiero poduszka ortopedyczna sissel okazała się właściwym wyborem. Jestem meżczyzną 180 cm wzrostu o średniej budowie ciała, używam Sissel Clasic rozmiar L i zapomniałem co to jest ból szyi rano. Polecam !!!

1 lipca 2021

No ja sobie już nie wyobrażam spania bez poduszki ortopedycznej. i wożę ją wszędzie kiedy wyjeżdzam, bo swoją drogą mam też problemy z kręgosłupem szyjnym. Ale właśnie dzięki jednemu artykułowi ze strony: https://www.zdrowykregoslup.pl/dla-kogo-jest-poduszka-ortopedyczna/ ostatecznie się przekonałem do zakupu. Tam były wszystkie wytyczne właśnie na temat właściwego doboru poduszki ortopedycznej i dbania o nią.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium